local_library Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Trzciance Filia w Łomnicy

W akcji wspólnej udział wzięły również:
Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Trzciance Filia w Łomnicy, Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Łomnicy

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Łomnica

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 10.00 - 13.00

Miejsce przeprowadzenia akcji: boisko, sala komputerowa, sala gimnastyczna, biblioteka

Galeria zdjęć:

http://www.splomnica.pl/index.php/2-uncategorised/677-jak-nie-czytam-jak-czytam

Liczba uczestników: 107

Przebieg akcji:

Czytelnicy biblioteki w Łomnicy po raz kolejny wzięli udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Akcji towarzyszyły imprezy czytelnicze i konkursy. O godz. 10.00 przystąpiliśmy do wspólnego bicia rekordu w jednoczesnym czytaniu. Na apel biblioteki odpowiedziało tym razem aż 107 osób. Wiele z nich przyniosło swoje książki, inni mieli możliwość skorzystania ze zbiorów bibliotecznych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z autorką książki dla dzieci „Mam kota na punkcie psa”, Karoliną Kubilus. Uczennice z klasy piątej pięknie przeczytały fragmenty książki, a autorka odpowiadała na pytania czytelników. Dotyczyły one bardzo różnych aspektów, od „Jak długo pisze się książkę?, po pytanie, „Czy będą kolejne części przygód Filipa?”. Dzieci były również bardzo zainteresowane samym warsztatem pisarskim, tym, w jaki sposób teraz się pisze, skąd autorka czerpie pomysły, czy ma wpływ na wygląd okładki. Po spotkaniu, w bibliotece pojawiło się wielu czytelników, którzy zaintrygowani, czy Filipowi udało się spełnić marzenie życia, chcieli się sami o tym przekonać, wypożyczając książkę o jego przygodach. Jest to bardzo dobry wybór lektury na wakacje. Uczniowie z klasy drugiej i trzeciej zmierzyli się w konkursie „Czy znasz bajki i baśnie?”, a najstarsi czytelnicy w „Potyczkach literackich z Sienkiewiczem”.

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk