local_library Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Piaseczno

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 10.00

Miejsce przeprowadzenia akcji: Skwer Kisiela

Galeria zdjęć:

http://www.biblioteka-piaseczno.pl/wordpress/rozczytany-skwer/

Liczba uczestników: 250

Przebieg akcji:

W to słoneczne, gorące piątkowe przedpołudnie zebraliśmy się na piaseczyńskim Skwerze Kisiela, by wspólnie poczytać. Dlaczego? Bo wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji Jak nie czytam, jak czytam!

Głównym celem akcji jest budowanie pozytywnego wizerunku książki i pokazanie, że czytanie może być świetną rozrywką i pomysłem na spędzanie wolnego czasu. Tak po prostu. Drugim ważnym celem jest pokazanie potencjału bibliotek – w końcu to one jako pierwsze kojarzą się z książkami i wiele z nich jest odpowiedzialnych za organizację akcji w swoich miastach.

W piątek 7 czerwca wraz z uczniami i przedszkolakami z piaseczyńskich placówek oświatowych rozsiedliśmy się wokół fontanny na Skwerze Kisiela, by oddać się lekturze. Chłodna woda rozpryskiwała się, chłodząc stopy i czoła, gdy wyciągaliśmy książki z toreb i plecaków. Królowały powieści, ale pojawiały się też komiksy i kolorowo ilustrowane książki o dinozaurach i kosmosie. Młodsi wybierali tekturowe książeczki, których wierszowana forma ułatwiła im czytanie. A czytaliśmy przeróżnie! Samodzielnie, w parach, z podziałem na role, na głos i po cichu. Nieważne jednak jak, ważne że razem!

Dziękujemy Szkole Podstawowej nr 1, Przedszkolu nr 4, Przedszkolu Bajka, Przedszkolu nr 1 za to, że byliście z nami.

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk