local_library Biblioteka Publiczna im. Ewy Kołaczkowswkiej w Strzyżewicach Filia Kiełczewice Górne

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Kiełczewice Górne

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 10:30-11:30

Miejsce przeprowadzenia akcji: sala gimnastyczna, boisko szkolne

Liczba uczestników: 40

Przebieg akcji:

Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Kiełczewicach Górnych przystąpiła do akcji czytelniczej "Jak nie czytam jak czytam" wspólnie z Publiczną Szkołą Podstawową im. Orła Białego w Kiełczewicach Górnych. Ponieważ w dniu 7 czerwca w szkole obchodzony był Dzień Rodziny, postanowiliśmy połączyć go z udziałem w akcji", ponieważ była to doskonała okazja do włączenia w podejmowanie działania rodziców oraz innych członków rodzin. Pierwsza część spotkania zorganizowana została przez bibliotekę na sali gimnastycznej. Rozpoczęliśmy ją bardzo uroczyście od pasowania na czytelnika uczniów klasy pierwszej, którzy oficjalnie dołączyli w ten sposób do grona miłośników literatury. Pierwszaki, przy zgromadzonej publiczności, złożyli przyrzeczenie szanowania książek oraz bycia aktywnym czytelnikiem. Otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książeczki, które mogli wykorzystać w dalszej części spotkania. Na wszystkich zgromadzonych czekała jeszcze niespodzianka przygotowana przez uczniów klasy piątej. W inscenizacji teatralnej zaprezentował się „Kabaret na jednej nóżce”, który w humorystyczny sposób przedstawił bohaterów baśni dla dzieci.
Druga część spotkania odbywała się na boisku przyszkolnym w formie pikniku. Na rozłożonych kocach, karimatach, w cieniu drzew spotkać można było całe rodziny. W tak relaksującym otoczeniu przyrody z przyjemnością mogliśmy się oddać lekturze wybranej przez siebie pozycji. Każdy czytał to, na co miał ochotę, co sobie sam wybrał. Była to niezwykła okazja do poczytania w gronie koleżanek i kolegów, w miłych okolicznościach przyrody. Wspólnie udowodniliśmy, że czytanie może być czymś przyjemnym, formą relaksu i rozrywką na którą często brakuje nam czasu.
Następnie zaprosiliśmy wszystkich do pamiątkowej fotografii, która stanowiła ilustrację do akcji „JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM”.

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk