local_library Augustowskie Placówki Kultury - Miejska Biblioteka Publiczna

W akcji wspólnej udział wzięły również:
Augustowskie Placówki Kultury - Miejska Biblioteka Publiczna, Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Augustowie, SP nr 2, SP nr 3, SP nr 6, Niepubliczna Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa Let's Talk, Zespół Szkół Specjalnych, Przedszkole nr 6 w Augustowie, Przedszkole Niepubliczne "U Kubusia Puchatka" w Augustowie Let's Talk

7 czerwca 2023 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Augustów

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 10.00-11.00

Miejsce przeprowadzenia akcji: skwer przed biblioteką miejską

Galeria zdjęć:

http://biblioteka.augustow.pl/jak-nie-czytam-jak-czytam-augustow-rozczytane-miasto/

https://augustow.org/2019/augustowskie-szkoly-przylaczyly-sie-do-ogolnopolskiej-akcji-czytelniczej-j

Filmy z akcji:

https://www.youtube.com/watch?v=6Y_ScsMh53I

Liczba uczestników: 253

Przebieg akcji:

Augustów to rozczytane miasto – udowodnili najmłodsi pasjonaci książek biorący udział w czytelniczym pikniku zorganizowanym 7 czerwca w Augustowie w ramach ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam”! Korowód bajkowych postaci, wspólne czytanie książek oraz zabawy integracyjno-ruchowe. Taki program przygotowały APK – Miejska Biblioteka Publiczna oraz Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Augustowie – organizatorzy imprezy w naszym mieście. Spotkanie poprowadziła Joanna Denert.

Punktualnie o godzinie 10.00 młodzi czytelnicy zgromadzili się na skwerze przed miejską biblioteką by móc poczytać wspólnie, w radosnej atmosferze. Bez przymusu, każdy czytał co chciał, tak jak chciał. W akcji, która ma na celu budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką, wzięło udział ponad 250 uczniów z młodszych klas augustowskich szkół podstawowych oraz sześciolatki z przedszkoli. Starsi czytali samodzielnie, młodszym z pomocą przyszły nasze koleżanki z biblioteki.

Upał nie był straszny dla książkowych „pożeraczy”. Z kocykiem i książką w ręce, uśmiechem na ustach, tłumnie przybyły baśniowe królewny i królowie, Kot w butach, Pszczółki Maje, Calineczki, Kopciuszki, smoki, Czerwone Kapturki, czarodzieje, wróżki, duchy, żabki, piraci … Bohaterowie z klasycznych utworów literatury dziecięcej zaprezentowali się na „czerwonym dywanie”, fotografowali przez paparazzi jak na prawdziwe gwiazdy przystało.

„Czytania nadszedł czas, czyta każdy z nas!”, „Książka rozwija wyobraźnię”, „Raz, dwa, trzy, czytamy razem my!” czy „Książki radość dają tym, co je czytają” – głosiły wykonane przez dzieci specjalnie na tę okazję transparenty. Będzie bajecznie, jeśli wykrzyczane podczas pikniku hasła będą towarzyszyć nam wszystkim każdego dnia.

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk