local_library Akademia Pana Kleksa Przedszkole nr 77

7 czerwca 2023 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Warszawa

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 10.00-10.15

Miejsce przeprowadzenia akcji: park

Liczba uczestników: 64

Przebieg akcji:

W roku szkolnym 2018/2019 po raz pierwszy Przedszkole nr 77 ,, Akademia Pana Kleksa'' w Warszawie przystąpiła do realizacji projektu ,, Jak nie czytam , jak czytam''. Celem tego programu jest zachęcanie i popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci . Budzenie zainteresowania książką już od najmłodszych lat ma niewątpliwie ogromne znaczenie i pozytywnie wpływa na wszechstronny rozwój dziecka. W dniu 07.06.2019r. po śniadaniu dzieci ze swoimi paniami odwiedziły bibliotekę przedszkolną . Uwagę starszaków przyciągnęły książki w nie najlepszym stanie i wspólnie zdecydowały , że je uratują . Na ratunek wezwano ambulans , dzieci ze wszystkich grup układały na noszach ,, chore '' książki a pan ratownik ( tata dziewczynki z najstarszej grupy)udzielał fachowej pomocy.Korzystając z pięknego ,słonecznego przedpołudnia o godz. 10.00 po udanej i pełnej energii ,, akcji ratunkowej ''przedszkolaki wraz z nauczycielkami zabrały wyleczone książki do pobliskiego parku. Piękne słońce , szum drzew , zielona trawa i kocyki , ławeczki , hamak sprawiły , że wszyscy z zaangażowaniem i skupieniem słuchali bajek czytanych przez panią Agnieszkę z grupy I . Na koniec rozmawialiśmy o książkach o ich wielkiej roli w kształtowaniu naszej wyobrażni i wrażliwości .Dzieci dowiedziały się , że przez obcowanie z książką wzbogacają słownictwo , uczą się kompromisów i rozwiązywania konfliktów , co dla małych czytelników jest bardzo ważne . Za rok też weżmiemy czynny udział w tej akcji.

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk