local_library Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice im. ks. F. Siarczyńskiego

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Kozienice

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 10.00 - 11.00

Miejsce przeprowadzenia akcji: Ogród przy Bibliotece

Galeria zdjęć:

http://kozienice.msib.pl/index.php/aktualnosci/43-bpgk-oddzial-dla-dzieci/4009-jak-nie-czytam-jak-cz

http://facebook.com/Biblioteka.Publiczna.Gminy.Kozienice/photos/pcb.2546712942019783/254668444535596

Liczba uczestników: 60

Przebieg akcji:

Happening czytelniczy rozpoczął się punktualnie o godz. 10.00 7 czerwca. Czytaliśmy w plenerze przed biblioteką. Przybyłych gości powitała Dyrektor placówki, a zawitały do nas dwie grupy sześciolatków (,,Brykające tygrysy" i ,,Skrzaty") z Publicznego Przedszkola Nr 4 w Kozienicach wraz z opiekunami.
Dla uczestników wspólnego czytania pracownicy Biblioteki przygotowali dziewięć stref z różnymi książkami dla dzieci. Była m. in.: strefa księżniczek, smerfów, książek interaktywnych, Tupcia Chrupcia, Zuźki D. Zołzik, książek Disney'a, Neli małej reporterki, strefa książek o zwierzętach i kucyków Pony.
Przedszkolakom bardzo podobało się czytanie na trawie. Podekscytowane czytały i przeglądały wybrane przez siebie książki. Dzieci zobaczyły, że każde miejsce może być dobre do czytania, które może być przyjemne, a nie obowiązkowe. Zadowolone wyraziły chęć uczestnictwa w akcji w następnym roku. Razem z pracownikami Biblioteki w akcji wzięło udział ok. 60 osób. Mamy nadzieję, że za rok będzie nas więcej.
Akcja ,,Jak nie czytam, jak czytam" był też okazją do podsumowania comiesięcznych książkowych spotkań bibliotekarki Oddziału dla dzieci z przedszkolakami z PP Nr 4 w Kozienicach.
Tematyka zajęć była różnorodna. Nie brakowało głośnego czytania bajek, legend, opowiadań z dziejów Polski, zagadek, zgadywanek oraz wielu zajęć plastycznych. Głównym celem spotkań w ramach akcji ,,Bibliotekarz w przedszkolu" było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie poczucia szacunku dla książek, wyrabianie u dzieci nawyku korzystania ze zbiorów biblioteki.
W czasie happeningu dzieci otrzymały dyplom, książkę, długopis z logo Biblioteki oraz zakładki do książek.

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk